Možnosti liečby
KMO
O obezite sa už popísalo mnoho.
Trápi mnoho ľudí, ktorí vyskúšali rôzne spôsoby ako odstrániť všetky nadbytočné kilogramy. Stačí si však uvedomiť základnú vec: obezita je výsledkom nerovnomerného príjmu a výdaja energie. Ak príjem prevýši výdaj, nastáva zvyšovanie hmotnosti, ktoré postupne môže prerásť až do chorobného stavu. Hmotnosť je teda výsledkom zachovania pomeru medzi príjmom energie a fyzickou aktivitou. Neznamená to však, že človek musí stále počítať kalórie a každé ráno stáť na váhe. Stačí, keď do svojho jedálnička zaradí čo najviac zeleniny a racionálnych výrobkov (ktoré majú málo kalórií a sú viazané na veľký objem) a bude sa vyhýbať vysoko kalorickým jedlám. Samozrejme môže si dopriať aj rôzne iné potraviny, ale primerane. Rovnako dôležitým prvkom pri zachovaní si hmotnosti je okrem výživy aj fyzická aktivita. Treba do nej zahrnúť minimálne 20 – 30 minút pohybu 5 krát týždenne. Pri takomto životnom štýle zdravý človek iste nebude mať problémy s priberaním nových kíl. Napriek tom, že to znie veľmi jednoducho, žijeme v storočí obezity.
Len Slovensku má túto chorobu 1,5 milióna pacientov. O komplexnom manažmente obezity som už na tomto mieste písal, ale možno neuškodí malé zopakovanie. Jedná sa metódu liečby nadváhy a obezity, ktorú využívame aj v Centre pre liečbu obezity a odporúča ju aj Svetová zdravotnícka organizácia. Tento základný princíp znižovania hmotnosti je postavený na 4 pilieroch : výživa – fyzická aktivita – farmakoterapia /liečba liekom/ a celková zmena životného štýlu, ktoré sa navzájom podporujú a zosilňujú. Znamená to udržiavať si príjem a výdaj energie v rovnováhe. Hlavným cieľom nie je však len samotné zníženie hmotnosti, oveľa dôležitejšie je udržať dosiahnutý hmotnostný úbytok.
Je totiž veľa pacientov, ktorí dokážu schudnúť ale vzápätí priberú všetky zhodené kilogramy späť a často majú ešte o 1-2 kg viac, než predtým. Tento takzvaný JO-JO efekt sa vyskytuje takmer pri všetkých diétach. Komplexný manažment obezity však zasahuje na všetkých úrovniach, ktoré sú zodpovedné za zvyšovanie hmotnosti. Pacienti nieleže schudnú, ale udržujú si dlhodobo hmotnosť, ktorú majú na konci liečby. V Centre pre liečbu obezity preto pôsobia nielen lekári špecializovaní na liečbu obezity ale aj diétne sestry a psychológovia. Každý z týchto odborníkov je zodpovedný za svoj pilier v liečbe obezity. Jednoducho by sa dal komplexný manažment obezity prirovnať ku štyrom nohám stoličky, kde každá predstavuje jednu jeho časť /výživa, pohyb, zmena životného štýlu, liek/. Ak niektorá časť chýba tak stolička spadne – nepodarí sa nám dosiahnuť vytúžený cieľ – zbaviť sa natrvalo nadbytočných kilogramov. V Centre pôsobí tím odborníkov – lekár, psychológ a diétna sestra. Liečba trvá v priemere 5-6 mesiacov a závisí samozrejme od stupňa obezity. Pacient chudne pod lekárskym dozorom, podľa záverov vstupného vyšetrenia mu lekár môže naordinovať aj podpornú liečbu liekom.
Psychológ
Psychológ v liečbe obezity ? Ak hovoríme o liečbe obezity ako choroby, ktorú vieme liečiť, tak lekár vám vie naordinovať liečbu, ktorej súčaťou môže a nemusí byť tabletka ale nikdy v liečbe nemôže chýbať psychológ. PSYCHOLÓG je nenahraditeľnou SÚČASŤOU KOMPLEXNEJ LIEČBY. Liečba obezity nie je len prosté zhadzovanie kilogramov. Najdôležitejšou podmienkou je udržanie hmotnosti na konci liečby. Často ani samotná redukcia hmotnosti nie je možná bez prispenia psychológa ale udržanie hmotnostného úbytku je bez psychlogickej zložky takmer nemožné. Psychológ sa menej zaoberá tým čo zjeme a aké zloženie či kalorickú hodnotu má naša strava. Veľmi dôležité je kedy a ako na jedlo myslíme, čo sú tzv. spúšťače, ktoré nás nútia jesť. Uvediem príklad : Predstavte si dve rovnako obézne pacientky z ktorých jedna sa prejedá keď je v strese zatiaľ čo druhá keď je v strese nedokáže prehltnúť ani sústo. Druhá pacientka sa odmeňuje stravou, súčasťou jej psychickej pohody je množstvo jedla. Prvú potrebuje psychológ naučiť zvládať stres inak ako jedlom druhú zase ako sa pozitívne dívať na svet bez množstva kalórií na dosah. Psychologická intervencia môže byť individuálna aj skupinová.
Veľmi úspešné sú skupinové psychologické kurzy znižovania hmotnosti založené na princípe kognitívne-behaviorálnej liečby, ktoré je možné absolvovať aj v týchto jarných mesiacoch a sú dostupné aj v Košiciach. Skupinové psychologické kurzy založené na princípe kognitívne-behaviorálnej liečby (ďalej len KBL) nie sú špecifickou liečbou obezity. Je to spôsob ako sa pomocou zákonov platných pre teóriu učenia psychológ snaží zmeniť naše správanie a emócie. KBL sa využíva napr. aj pri liečbe drogových závislostí, čo vás možno neprekvapí, keď si predstavíte, aká neodolateľná môže byť chuť na čokoládu. V kurzoch zameraných na liečbu nadváhy a obezity sa dá naučiť ako si sám zostaviť vlastný jedálníček, účastníci kurzu sa naučia jesť vtedy, keď oni sami chcú a nie keď sú vyprovokovaní nejakým vonkajším alebo vnútorným podnetom (napr. vôňou čerstvého pečiva, smútkom…). Zmenu správania je možné dosiahnuť tým, že sa zameráme na ovplyvnenie emócií a myšlienok, ktoré následne ovplyvňujú naše chovanie. Pri chudnutí je totiž často oveľa dôležitejšia hlava než žalúdok. Mnohí to vedia, ale nevedia si s tým poradiť. Takmer všetky „návody na chudnutie“ sa venujú len jedálníčku, pričom ostatné zložky našej osobnosti neberú vôbec do úvahy. Zmeny počas liečby obezity musia prebiehať pomaly, postupne a mali by pretrvávať celoživotne. Život obézneho človeka sa už nesmie deliť len na 2 obdobia : jedno keď sa trápi diétou a chudne a druhé obdobie, keď sa nekontroluje, priberá a zase sa trápi ! V kurze sa dá naučiť ako zvládať špecifické problémové chovanie súvisiace so zlými stravovacími návykmi, pričom psychológ nemení našu osobnosť len naše spôsoby reagovania v problémových situáciách. Je oveľa dôležitejšie čo sa udeje doma medzi dvoma lekciami, než to čo sa deje na samotnej „vyučovacej hodine“.
Bandáž
Chirurgická liečba obezity je indikovaná u pacientov s BMI vyšším ako 40, prípadne s BMI vyšším ako 35 a rizikovými faktormi k tomu, keď predtým zlyhala konzervatívna liečba. V minulosti používané žalúdočné a črevné bypassy, síce viedli k redukcii hmotnosti, ale niesli so sebou aj vysoké riziko pooperačných komplikácií, preto je dnes načastejšie používanou chirurgickou metódou adjustabilná bandáž zalúdka. Pri tejto operácii sa žalúdok zúži páskou, ktorá sa do brušnej dutiny dá vo väčšine prípadov zaviesť laparoskopicky (nie je nutné operačným rezom otvárať dutinu brušnú). Z hornej časti žalúdka sa vytvorí vak s objemom asi 50 ml, takže žalúdok po výkone pripomína presýpacie hodiny. Jeho horná časť je funkčná, väčšia dolná akoby „spala“. Bandáž žalúdka je operáciou, ktorá len minimálne naruší zažívací trakt.
Tým sa vyhýba celej skupine nežiadúcich vedľajších účinkov, ktoré sú často spojené s inými druhmi operačných zákrokov proti obezite. Pri iných operačných výkonoch na liečbu obezity je návrat k pôvodnej anatómii žalúdka alebo čreva úplne nemožný alebo veľmi zložitý. V prípade bandáže, ak je výnimočne nutná reoperácia pacienta, túto je možné vykonať opäť laparoskopicky a bandáž sa jednoducho vytiahne von. Následne dôjde k obnoveniu pôvodného tvaru a štruktúry žalúdka. Ďalšou dôležitou výhodou je možnosť pooperačného nastavenia zúženia žalúdka. Pomocou malej komôrky zašitej pod kožou pacienta vie chirurg ambulantne podľa stavu pacienta, rýchlosti hmotnostného úbytku meniť priemer žalúdka. Umiestnenie bandáže taktiež nie je prekážkou pre iný operačný výkon na tráviacom trakte v budúcnosti, ak by ho pacient vyžadoval z inej príčiny. Ako vlastne bandáž žalúdka po operácii v pacientovi funguje ? Voperovaná žalúdočná manžeta navodzuje veľmi rýchly pocit sýtosti, ktorý sa dostaví už po zjedení malého množstva potravy.
Toto malé množstvo zjedenej potravy naplní novovytvorenú vrchnú časť žalúdka (tzv. „tašku“). Napínaním steny tejto „žalúdočnej tašky“ dôjde ku podráždeniu nervových zakončení v stene žalúdka a nervové vlákna začnú vysielať signály do centra sýtosti v centrálnom nervovom systéme. Tento pocit trvá niekoľko hodín, napriek tomu, že žalúdok prijal len malú porciu jedla. Žalúdočná manžeta teda pacientovi pomáha vyhýbať sa prejedaniu a v konečnom dôsledku zníži celkový denný kalorický príjem. Tým dochádza k postupnému poklesu hmotnosti. Samozrejme že nič nefunguje samé od seba. Podmienkou úspešnej liečby je aj spolupráca pacienta s obezitológom, ktorý výkon indikoval, dietológom, ktorý riadi stravovací plán pacienta. Podmienkou úspešnej liečby, tak ako pri konzervatívnej (nechirurgickej) liečbe, je aj psychologické vyšetrenie pred operáciou a psychologická pomoc po samotnom výkone. Celá pooperačná starostlivosť vrátane úpravy priemeru manžety je ambulantná, po stabilizácii stavu a poklese hmotnosti chodieva pacient na kontrolu raz za 6-12 mesiacov.