Schudnúť sa dá rôzne, ak však chcete schudnúť a udržať si vytúženú hmotnosť natrvalo, potrebujete cielenú, dlhodobo a profesionálne vedenú intervenciu štyroch odborníkov: lekára, asistenta výživy, psychológa a fyzioterapeuta.
Po diagnostike, vstupnom vyšetrení a stanovení si cieľov liečby pacient postupne zvláda tieto jednotlivé stupne terapie. Predstavme si to jednoducho ako stoličku na 4 nohách. Prvou dôležitou „nohou stoličky“ je diéta. Pod diétou chápeme rozumný a vyvážený spôsob stravovania, ktorý by mal pacientovi ostať na celý život. Nepropagujeme žiadne dočasné obmedzovanie v jedle, žiadne populárne, drastické či jednostranné „zázračné“ diéty. Asistent výživy zhodnotí spolu pacientom jeho doterajšie stravovacie návyky a spolu hľadajú chyby, ktoré vedú k obezite u daného konkrétneho pacienta. Spolu pripravia aj návrh jeho nového jedálneho lístka aj s kalorickou hodnotou odporúčaných potravín. Poučia ho aj o zdravšom spôsobe technologickej prípravy jedál, pacient by mal vylúčiť vyprážanie a potraviny napr. radšej dusiť alebo variť. U každého pacienta môže problém spočívať v niečom inom, ale ak je obézny, tak určite robí nejakú chybu. Štandardom v našej strave je priveľa tukov a priveľa sladkostí. A primálo zeleniny a ovocia. Svojim pacientom pripomínam aj pitný režim, ten majú ľudia s nadváhou obvykle tiež veľmi zlý a treba ich presviedčať, aby si zvykli piť denne dva-tri litre tekutín.
Druhá „noha stoličky“ potrebná k úspešnému schudnutiu je pohyb. Áno, schudnúť sa dá aj pohybom, i keď samotná pohybová aktivita prispieva k redukcii hmotnosti najmenej. Pacienti väčšinou numericky preceňujú množstvo vydanej energie. Dávame im odhadnúť, ako dlho by sa mali hýbať, aby spálili prijaté množstvo jedla. Všetkých šokuje zlá správa, že ak budú behať hodinu, zlikvidujú pohybom jednu tabuľku čokolády. Jedinú tabuľku! Koľko by potom mali behať, aby vydali energiu zodpovedajúcu celej čokoláde? Celej bonboniére? Návšteve cukrárne? Pohybová aktivita preto prispieva k redukcii hmotnosti relatívne málo. Samozrejme, dá sa ňou schudnúť, ale máme ešte jeden, omnoho vážnejší dôvod, pre ktorý pohyb je nutnou súčasťou liečby. Ten dôvod znie: chudnúť z tuku. Lebo keby ste redukovali hmotnosť iba diétou a nemali k tomu aj pohybovú aktivitu, tak budete, ako už viete, okrem tuku redukovať aj svoju aktívnu svalovú hmotu. A to nechceme. Pohybová aktivita má okrem toho množstvo ďalších priaznivých účinkov na ľudský organizmus. Je známe, že vyplavuje tzv. „hormóny šťastia“, človek, ktorý cvičí sa vďaka tomu cíti príjemne a na svoju každodennú dávku príjemných pocitov sa teší. Pre nás je však neoceniteľné predovšetkým to, že pohybová aktivita zabezpečí, že chudnete zásobný tuk a zachovávate vo väčšine prípadov už aj tak hraničné množstvo svalovej hmoty, ktorá pri liečbe nesmie klesať. Zachovať vašu aktívnu svalovú hmotu pri redukcii hmotnosti vieme len vtedy, keď sa budete hýbať správnym spôsobom. Aj druh a intenzitu pohybových aktivít Vám ordinuje lekár. Nebude to totiž pohyb, ktorý by vám zvyšoval Vašu kardiovaskulárnu výkonnosť, nebude to pohyb, ktorý by vám zlepšoval vašu kondíciu, nebude to ani pohyb, ktorý by vám zvyšoval vašu aktívnu svalovú hmotnosť. Bude to pohyb zameraný cielene na liečbu obezity, na to aby ste zlikvidovali váš nadbytočný tuk.
Treťou zložkou liečby, treťou „nohou“ tejto fungujúcej stoličky, je zmena životného štýlu. Samozrejme, už len to, že sme nejakým spôsobom zmenili stravovanie a že sme sa dopracovali k pravidelnej pohybovej aktivite, možno nazvať zmenou životného štýlu. Ale v skutočnosti ten pojem zahŕňa v sebe viac. Skutočná zmena životného štýlu, to je parketa pre psychológa. Existujú psychologické školy, ktoré tvrdia, že samotná psychológia stačí na to, aby sa pacient zbavil nadváhy alebo obezity. Áno, je to možné u tej časti pacientov, ktorí sa prejedajú v strese. Keď ich psychológ naučí zvládať stres ináč ako jedlom, tak to určite pomôže. Nedá sa však povedať, že by úplne platila rovnica „stres sa rovná nadváha“. Lebo sú ľudia, ktorí v strese chudnú. Úloha psychológa je nezastupiteľná, pomáha zafixovať návyky, ktoré budujeme a ktoré vedú k schudnutiu a k udržaniu dosiahnutej hmotnosti. Psychológ je teda pre obézneho pacienta veľmi dôležitý aby sa nevrátil k predchádzajúcemu spôsobu života, ktorý ho priviedol k nežiaducim kilogramom nadváhy.
Takže áno, dá sa schudnúť úpravou stravovania, dá sa schudnúť pohybom, dá sa schudnúť zmenou životného štýlu. Jediná zo zložiek komplexného manažmentu obezity, ktorá sama osebe nefunguje, je tabletka. Zapamätajte si, že liek, ktorý stačí brať a vy schudnete, neexistuje. Keď si toto ľudia uvedomia, to bude jeden veľký úspech. Ak Vám niekto povie, tu máte nápoj v prášku, to máte náplasť, tu máte tabletku, stačí len to a schudnete – tak sa buď tomu nerozumie, alebo Vás vedome klame. Na to, aby ste schudli a po ukončení redukcie hmotnosti si dosiahnutú postavu aj udržali, potrebujete minimálne všetky tri zložky, teda úpravy stravovania, pohyb a rady psychológa – no a štvrtá zložka, liek, ktorý vám predpíše lekár a ktorý vám môže pomôcť ako barlička, o ktorú sa opriete a ona vám uľahčí zníženie príjmu a zvýšenie výdaja energie. Zmeny, ktoré vám my naordinujeme, vám tabletka pomôže s väčšou eleganciou zvládnuť. Ako každý liek, aj lieky na liečbu obezity majú svoje kontraindikácie, preto vám ich musí predpísať lekár, ktorý vás vyšetrí a zvolí vhodnú medikamentóznu liečbu. Opakujem však pre istotu ešte raz: ani tabletka, ktorú vám predpíše lekár, sama osebe nefunguje. Nečakajte to od nej, ona neschudne za vás. Aj preto je vhodný aspoň 3-mesačný a ideálne polročný program. Pacient sa postupne učí zvládať jednotlivé zložky liečby a pochopí, že v liečbe bude úspešný až vtedy, keď on sám bude „sedieť“ na všetkých štyroch nohách tejto dobre prepracovanej „stoličky“.